Protetyka - korony, mosty, protezy

Co to są mosty protetyczne?

W stomatologii termin „mosty” odnosi się do jednego z rozwiązań protetycznych stosowanego w celu odtworzenia funkcji i estetyki w obrębie uzębienia. Jest to stała (niewyjmowana) konstrukcja protetyczna przeznaczona do zastąpienia jednego lub wielu brakujących zębów. Zbudowany jest z serii połączonych ze sobą koron, które na stałe osadza się na zębach filarowych – są to naturalne zęby lub implanty służące jako podpora dla mostu. Środkowa część mostu, imitująca brakujące zęby, to tzw. przęsła, które mają za zadanie wypełnić luki po utraconych zębach. Mosty protetyczne przywracają możliwość prawidłowego przeżuwania pokarmów, wspierają prawidłowe funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego oraz chronią pozostałe zęby przed przemieszczaniem się, co mogłoby prowadzić do zaburzeń zgryzu.

Rodzaje mostów protetycznych

Istnieje kilka rodzajów mostów protetycznych, a ich stosowanie zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, stanu uzębienia oraz warunków ekonomicznych. Najbardziej powszechnym rodzajem mostu jest most tradycyjny, który wymaga oszlifowania zębów filarowych po obu stronach luki, aby można było na nich osadzić korony. Te korony są następnie połączone z przęsłami mostu. Alternatywą dla mostów tradycyjnych są mosty adhezyjne (inaczej zwane Maryland), które nie wymagają oszlifowania zębów w tak dużym zakresie; zamiast tego, do ich mocowania wykorzystuje się specjalne skrzydełka przymocowane do wewnętrznej strony zębów sąsiednich. Kolejnym typem są mosty kantylwerowe, stosowane m.in. w sytuacji, gdy brakujący ząb graniczy z tylko jednym zębem filarowym. W ostatnich latach dużą popularność zdobywają mosty na implantach, które nie wymagają szlifowania zębów sąsiadujących z luką, a ich opierają się bezpośrednio na implantach dentystycznych.

Zalety i ograniczenia mostów protetycznych

Mosty protetyczne niosą ze sobą wiele zalet. Główną z nich jest zdolność do szybkiego przywrócenia funkcji żucia i estetyki pacjentów z brakami zębowymi. Ponadto mosty pomagają w utrzymaniu prawidłowego kształtu twarzy, zapobiegają przesuwaniu się pozostałych zębów oraz mogą poprawić wymowę pacjenta, która mogła zostać zaburzona w wyniku braków zębowych. Niemniej jednak mosty protetyczne mają również pewne ograniczenia i nie są rozwiązaniem dla każdego pacjenta. Most zmusza do oszlifowania zdrowych zębów, co jest nieodwracalne i wymaga zaangażowania w utrzymanie wysokiej higieny oralnej, aby zapobiec próchnicy czy chorobom dziąseł, które mogłyby osłabić zęby filarowe i całą strukturę mostu. Długoletnia żywotność mostu zależy od wielu czynników, w tym od jakości wykonania, materiału, z którego jest wykonany oraz od zgodności z zaleceniami dotyczącymi higieny i regularnych wizyt kontrolnych u dentysty. Nie są rekomendowane dla osób z niedoborami w zdrowiu ogólnym, które mogą wpłynąć na stan jamy ustnej lub utrudnić przeprowadzenie leczenia, takie jak choroby krwiotwórcze czy niektóre zaburzenia neurologiczne.

Mirek

Nazywam się Mirek i jestem twórcą bloga poświęconego stomatologii oraz wszystkiemu, co jest z nią związane. Moja pasja do zdrowego uśmiechu i nowoczesnych metod leczenia zębów zainspirowała mnie do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z szerszą publicznością. Na moim blogu poruszam tematy zarówno dla profesjonalistów z branży, jak i dla osób, które po prostu chcą dowiedzieć się więcej o dbałości o zdrowie jamy ustnej. Znajdziesz u mnie recenzje najnowszych produktów stomatologicznych, porady dotyczące profilaktyki, a także przystępnie wyjaśnione procedury leczenia i nowinki technologiczne w stomatologii.

Prywatnie jestem entuzjastą aktywnego stylu życia, co przekłada się na moje podejście do zdrowia - wierzę, że zdrowy uśmiech to podstawa dobrego samopoczucia. Dążę do tego, aby moje artykuły były nie tylko informacyjne, ale także inspirujące dla moich czytelników, aby dbali o swoje zęby z taką samą pasją, jaką ja poświęcam na rozwijanie mojego bloga. Moim celem jest stworzenie społeczności ludzi świadomych znaczenia zdrowia jamy ustnej, którzy nie boją się pytać, dyskutować i dzielić się swoimi doświadczeniami.

Możesz również polubić…